W ten sposób wrocławianie mogli poznać bliżej dorobek artystyczny i obyczajowy krajów muzułmańskich.
Goście, którzy przybili na imprezę, z zainteresowaniem degustowali aromatyczne potrawy kuchni arabskiej oraz pakistańskiej, podziwiali wystawę zdjęć prezentującą architekturę chińskich meczetów i żywo reagowali podczas wykładu o Ramadanie- miesiącu uznawanym za święty przez wyznawców islamu.
Nie bez powodu Ramadan został tematem przewodnim tegorocznej edycji Dni Kultury Muzułmańskiej – to w jego trakcie wrocławscy muzułmanie zaprosili gości do siebie.
Ramadan to w naszym życiu szczególny miesiąc postu i innych wyrzeczeń, czas wzmożonej modlitwy oraz dobroczynności – mówi Mona Saifi, jeden z organizatorów festiwalu. W tym wyjątkowym okresie chcemy podzielić się z sąsiadami tym, z czego dumni są muzułmanie, czyli pełną wonnych przypraw kuchnią, sztuką ozdabiania skóry henną czy emocjonalną poezją – uzupełnia.
Już po raz drugi w historii Dni Kultury Muzułmańskiej do wieczornej uroczystej kolacji przerywającej dzienny post usiedli razem muzułmanie oraz ich goście. – To symboliczne spotkanie przy stole jest realizowaniem nauki Allaha, w myśl której Bóg stworzył ludzi różnorodnymi, po to aby się wzajemnie poznawali. Dlatego dla naszej wspólnoty chwile spędzone z innymi są czasem na upgrade swoich wartości, reset zbędnych emocji i na naukę – podkreśla imam Ali Abi Issa, dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu.